Mýty a fakty II: o úsporných svetlách
Počuli ste už niekedy nejaké zarážajúce informácie o vlastnostiach, ktoré majú úsporné žiarovky a môžu napríklad škodiť vášmu zdraviu? Prinášame vám ďalší diel seriálu Mýty a fakty, ktorý vám tieto fámy osvetlí.
Počuli ste už niekedy nejaké zarážajúce informácie o vlastnostiach, ktoré majú úsporné žiarovky a môžu napríklad škodiť vášmu zdraviu? Prinášame vám ďalší diel seriálu Mýty a fakty, ktorý vám tieto fámy osvetlí. A sami uvidíte, koľko nepravdivých informácií medzi nami koluje.
Mýty o úsporných žiarovkách
Svetlo z úsporných žiarovek je tlmené a bledé
Úplný nezmysel. Tak nejako by sme popísali túto klamlivú informáciu. Kompaktné úsporné žiarovky vám ponúkajú výrobcovia v rôznych "farbách", teplotách chromatickosti. Môžete si tak vybrať také úsporné zdroje svetiel, ktoré vám môžu posvietiť podobne ako klasická žiarovka teplým bielym svetlom (2 700 kelvinov), ale aj také, ktoré do izby prinesú denné svetlo (6 500 kelvinov). Rovnako tak si môžete vyberať intenzitu. Od tlmeného až po výkonné žiariace svietidlo.Používáním úsporných žiarovek vzrastú náklady na kúrenie
Túto lož o úsporných žiarovkách by ste mohli započuť v spojitosti s tým, že klasické žiarovky údajne čiastočne vykurujú izby. Pokiaľ ich teda vymeníte za úsporné, budete musieť zaplatiť viac za kúrenie. Je síce pravdou, že klasická žiarovka premení až 95% elektrickej energie na teplo, to je ale vo výsledku úplne zanedbateľné množstvo tepla, ktoré neovplyvní teplotu miestnosti. Takže ani konečné náklady na kúrenie.Trvá príliš dlho, než začne úsporná žiarovka svietiť naplno
Ďalšia lož, ktorá je zrejme spojená s predchádzajúcimi typmi úsporných žiaroviek. Dnešné kompaktné úsporné žiarovky nabiehajú takmer okamžite. Táto doba zopnutia je prakticky zanedbateľná.