Ako najlepšie nasvietiť spálňu
Spálňa je jedinou miestnosťou domu, v ktorej trávite čas za všetkých možných svetelných podmienok - dokonca aj za tmy. Preto je potrebné doviesť osvetlenie miestnosti k dokonalosti.
Zo všetkých miestností vášho domu je spálňa pravdepodobne jedinou miestnosťou, kde trávite čas ako za svetla, po tme, tak i pri čiastočnom osvetlení. Z toho dôvodu je voľba správneho osvetlenia kľúčová. Presvetlenie miestnosti či zlá voľba teploty chromatickosti by vám napríklad mohli spôsobovať problémy so spánkom. Výber preto nepodceňte, aby sa vám v spálni dobre zaspávalo aj vstávalo.
V rámci tohto sprievodcu sa vás pokúsime nasmerovať k správnej voľbe osvetlenia do spálne, vrátane umiestnenia, montáže a inštalácie. Najprv sa zameriame na vrstvenie osvetlenia v miestnosti a na využitie rôznych typov svietidiel. Následne sa pozrieme na tipy a triky, ktoré sa vám pri vyberaní budú hodiť.
Optimálne navrstvenie svetla v spálni nemusí byť náročné, ak správne rozmiestnite ambientné, pracovné a doplnkové osvetlenie. Ak sa vám podarí vytvoriť rovnováhu medzi svietidlami, budete schopní upravovať atmosféru spálne podľa potreby bez najmenších problémov.
Od všeobecného ku konkrétnemu
Ako nadpis sekcie napovedá, najprv sa budeme snažiť vytvoriť ambientným osvetlením určitý podklad, z ktorého budeme neskôr vychádzať. K ambientnému osvetleniu patrí aj prirodzené denné svetlo prúdiace z okien miestnosti. V skratke čokoľvek, čo poskytuje dostatočné osvetlenie k pohybu v miestnosti.
Čo sa umelého osvetlenia týka, ambientné svetlo najľahšie dosiahnete stropnicami, bodovkami či závesnými a prisadenými lustrami. Alternatívou k tomu môžu byť prenosné svietidlá, ako sú napríklad stojacie lampy. Všetky tieto typy výrobkov poskytnú dostatočné množstvo svetla pre aktivity, ktoré nevyžadujú priame a silné osvetlenie.
Dostatok priameho svetla
Ak počítate s tým, že sa budete v spálni venovať aktivitám, ktoré si vyžadujú silnejšie a priame osvetlenie - napríklad čítanie alebo maľovanie make-upu - zvážte pre tieto prípady pracovné osvetlenie, ktoré navrstvíte spolu s tým ambientným.
Svietidlá pre tento účel určené nie sú obmedzené len na tradičné pracovné lampičky. Patria tu aj nástenné svietidlá, závesné lustre s dlhým závesom po stranách postele, poprípade klasické lampičky na nočný stolík.
Ako ste už zrejme pochopili, ako pracovné osvetlenie do spálne môžete použiť akékoľvek svietidlo, ktoré vám bude poskytovať dostatok priameho svetla. Veľkým benefitom je možnosť ovládať svetelný tok a nastavovať si ho podľa potreby - napríklad krk lampičky a iné.
Fantázii sa medze nekladú
Zmyslom doplnkového osvetlenia je typicky upútanie pozornosti prítomných, podporenie celkového dizajnu miestnosti či osvietenie umeleckých diel a špeciálnych prvkov architektúry. Zároveň môže kombinovať alebo do určitej miery suplovať vyššie popísané ambientné osvetlenie - aj doplnkové svietidlá totiž môžu svietiť s viac ako postačujúcou intenzitou svetla. Skombinovať teda môžete rôzne zápustné svietidlá, nástenné svietidlá, LED pásiky a ďalšie.
Takisto zvážte uplatnenie stmievačov. Niektoré inteligentné svietidlá už v sebe integrovaný stmievač majú, u iných je potrebné dokúpiť externý (nie všetky svietidlá ale externé stmievanie podporujú, vždy sa preto uistite, že vybraný produkt funkciu ponúka).
Nielen že stmievače pridajú spálni novú dimenziu, ale svietidlá sa vďaka tomu stanú multifunkčnými. Od plného výkonu, kedy sa svietidlo stáva ambientním svetlom, po slabú intenzitu osvetlenia, ktorá nastoľuje pocit útulnosti a pohodu.
Voľba vhodného svetelného zdroja
Pri vrstvení osvetlenia v miestnosti je potrebné vziať do úvahy svetelné zdroje svietidiel. Ak vyberáte svietidlá s integrovaným LED zdrojom, všetky informácie o zdroji u svietidiel uvádzame. Nemusíte teda nič zložité riešiť. Pri výbere žiarovky sa ale budete musieť zamyslieť, čo od konkrétneho svetla očakávate.
Parametre, ktoré vás budú zaujímať, sú:
- aký je maximálny možný príkon svietidla, do ktorého budete žiarovku umiestňovať - podľa toho voľte vhodnú žiarovky;
- akú teplotu chromatickosti (farbu svetla od teplej žltej po studenú bielu) by ste radi;
- či nehľadáte inteligentnú žiarovku, poprípade žiarovku do inteligentných svietidiel (bez ktorej by ste prišli o niektoré pridané funkcie svetiel);
- v neposlednom rade potom kvalitu a cenu.
Výkon svietidiel samozrejme voľte aj podľa veľkosti spálne - pokiaľ osvetľuje menšie priestory, môžete zvoliť nižší výkon ako maximálny povolený. Teplotu chromatickosti odporúčame skôr v teplejších odtieňoch svetla, teda od 2700 K po 4000 K, aby vám príliš biele či modré svetlo nebránilo pri zaspávaní.
Biele až modré spektrum svetla totiž podporí sústredenie, hodí sa teda do pracovných priestorov, ako je kuchyňa či pracovňa. Tým, že takéto svetlo vzbudzuje pozornosť a následne potláča tvorbu melatonínu, sa nehodí do miestností, kde chceme relaxovať, oddychovať, prípadne spať. Sem voľte svietidlá s teplejšiou farbou svetla.
Efektívne rozmiestnenie
Ak si stále neviete rady s rozmiestnením svietidiel, ktoré by bolo ako vzhľadovo pekné, tak aj funkčné, skúste zvážiť nasledujúce: nad posteľ umiestnite prisadený či závesný luster (v dostatočnej výške, aby ste sa pri ľahnutí netĺkli do hlavy) s výkonom, ktoré svietidlo dostatočne rozprestrie svetlo po miestnosti; zvyšok osvetlenia voľte podľa potrieb a podmienok miestnosti - ideálne zo stojacích a stolných lamp, nástenných svietidiel či bodoviek tak, aby nikde nevznikalo tienisté miesto.
Pre bezproblémovú montáž si prečítajte články z našej poradne, ktoré sa venujú inštalácii lustrov a ich následnému nastavovaniu.
Všetky naše svietidlá vhodné do spálne nájdete tu:Svietidlá do obývačky a spálne